Loomehäkil kujundatud tuleviku Narvale astutakse sammuke lähemale

Maikuus esmakordselt Narvas toimunud Loomehäki ajal arendatud ideid hakatakse otsast ellu viima. Võitjameeskond Vita Tiim alustab kavandatava loomeväljaku ehitustöödega juba suvel.

Ühepäevase häkatoni Loomehäkk: Hack your City sisuks oli mentorite toel arendada ideid linna arendamiseks. Häkatoni-eelsel päeval oli kõigil huvilistel võimalus tutvuda Narva linna oleviku ja tulevikuplaanidega ning osaleda aruteludes. 26. mail kogunesid Narva Vaba Lava ruumidesse nii täiskasvanud ideehäkkijad kui ka aktiivsed noored erinevatest koolidest: TÜ Narva Kolledžist, Ida-Viru Kutsehariduskeskusest, Narva Vanalinna Riigikoolist, Narva Pähklimäe Gümnaasiumist, Narva Kesklinna Gümnaasiumist, Narva Kreenholmi Gümnaasiumist, Narva Keeltelütseumist, Jõhvi Gümnaasiumist, EEK Mainorist, Eesti Kunstiakadeemiast ning EBS-ist.

Peale esmaste ideede esitlemist moodustunud 7 meeskonda alustasid mitme tunni pikkust tööd, et idee oleks päeva lõpuks žüriile esitlemiseks piisavalt küps, silme ees terendamas motiveerivad auhinnad.

Žürii tunnustas auhindadega järgmisi meeskondi ja ideid:
* Integratsiooni SA auhind 2000 EUR – meeskond VitaTiim Loomeväljak, kellel on plaan suurest aiast kujundada lava, kohvikut jm elemente sisaldav õdus koostegutsemise koht;
* Startup Estonia auhind 1000 EUR – meeskond N[AR]VA, kelle ideeks on ajalooliste Narva ehitiste ajaloo tutvustamine telefoniäpi ja kohapealsete klaasist paneelide kaudu;
* Narva 2024 eriauhind – meeskond VeloNarva, kes arendab omapärast jalgrattalaenutussüsteemi;
* Edu ja Tegu STARTERtallinn eriauhind – meeskond Scapik, kelle loodud äpi kaudu saaks saata paberpostkaarte;
* Tieto Estonia eriauhind – meeskond Home BOTeez, kes arendab täisautomaatseid tarku maju;
* Veebimajutus.ee eriauhinnad – meeskond N[AR]VA ja meeskond CityBot, mis kogub kokku linnas ja selle ümbruses toimuvate ürituste info ning müüb sinna ühtlasi ka pileteid.

Vita Tiimi eestvedaja Julia Demi sõnul on nende eesmärk, et tekkival loomeväljakul VitaTiimi aias saaksid nii Narva kohalikud noored ja täiskasvanud kui ka rahvusvahelised vabatahtlikud korraldada erinevaid üritusi. 2000 eurot auhinnaraha on hea stardiabi ning juulis planeeritakse rahvusvahelise noortelaagri ajal töödega alustada. Loomehäkk oli Julia sõnul kasulik kogemus, mis aitas ideed küpsemaks arendada ning kaasata vajalikke abikäsi väljaku ehitamiseks.

Võitjameeskonda kuulusid lisaks Juliale aktiivsed koolinoored Polina Pappinen ja Jana Belova Narva Keeltelütseumist, Edgar Karpovitš Narva Kreenholmi Gümnaasiumist, Mihhail Belov ja Sergei Sergejev Narva Kesklinna Gümnaasiumist, Sofia Farbtuh Narva Pähklimäe Gümnaasiumist.

Loomehäki tõid Narva üleriigiline äriideede arendusprogramm Edu ja Tegu STARTER, Digix, Startup Estonia, Narva 2024, Loov Eesti, Tieto Estonia, Veebimajutus.ee. Seni on Loomehäkk kuuel korral toimunud Tallinnas STARTER äriideede arendamise programmi avalöögina. Meeskondade tegevusele ja ideedele andsid päeva jooksul tagasisidet ja mentoritena Narva linna arhitekt Ivan Sergejev, Brand Manuali turunduse- ja müügiekspert, loome- ja multimeedia tuleviku hubi OBJEKT kaasasutaja Anton Ossipovski, rahastusfondi Prototron juht ja samuti OBJEKTi kaasasutaja Jana Pavlenkova, Startup Estonia startup kogukonna arendusjuht Liisi Org, Tieto Estonia äriarendusjuht Heiti Mering, digitaalse loovmeedia ettevõtete inkubaatori DIGIX juht Martin Aadamsoo ja Startup Estonia Ida-Viru projektijuht Elina Dubova.

Üleriigiline Edu ja Tegu STARTER äriideede arendamise programm ootab sügissemestril ka Narva ja Kohtla-Järve õppijaid arendama ideid temaatiliste seminaride ning mentorvõrgustiku toel. Programm lõpeb finaaliga, kus parimad ideed saavad auhindu. STARTER toimub Tartu Ülikooli, Tallinna Ülikooli ning Tallinna Tehnikaülikooli eestvedamisel erinevates maakondades. Lisainfo www.starteridea.ee.

Loomehäkki rahastatakse Euroopa Liidu Sotsiaalarengu Fondist ja Euroopa Regionaalarengu Fondist loomemajanduse arendamise meetmest.